Reprodukce japonských dřevorytů a dřevořezů na ručním papíru.
Originály pocházejí z období Edo (1600-1867) a Meidži (1868-1912), k reprodukcím je zapůjčili Národní galerie v Praze, Washingtonská státní knihovna a soukromí sběratelé. Některé originály vlastní naše firma a do budoucna plánujeme jejich prodej. Většina dřevorytů je tištěná technikou „brokátového tisku“, kdy na každou barvu a barevný odstín byla vyřezána samostatná dřevěná tisková matrice. Není výjimkou, že na jeden obraz bylo potřeba 30 dřevěných matric, vždy pro určitou část motivu a určitou barvu. Výsledný obraz se skládal z mnoha jednotlivých tisků barev a odstínů, které na sebe musely plynule navazovat a nesměly se překrývat.  Tiskařskou terminologií se jedná o mnohonásobný soutisk barev.  V dnešní době kontinuálního plnobarevného tisku již jen těžko představitelná, pracná a precizní technika tisku. Autorství se zpravidla přisuzuje malíři, ačkoli na výsledném tisku se vždy podílel ještě rytec a tiskař. V nabídce reprodukcí jsou zastoupeny nejvýznamnější osobnosti japonského malířství: Utamaro (svými obrazy definoval japonský ideál ženské krásy), Kunisada (legenda stylu ukiyo-e, pomíjivého světa herců a kurtizán), Hokusai (obrazem Vlna na pobřeží Kanagawy ovlivnil evropský impresionismus), Hóicu (proslavený svými geniálně jednoduchými obrazy s florálními motivy) a další. Vedle dřevorytů máme v nabídce také japonské a čínské tušové malby, zastoupené především jedinečným a možná nejuznávanějším čínským mistrem Čchi Paj-š.

Reprodukce jsou tištěné na celobavlněný ruční papír Zdeňka Krále z Předklášteří a italské papírny Cartiera Amatruda. Ruční papír je před tiskem vždy potažen ink-reaktivní směsí, která dovoluje tisknout v nejvyšším rozlišení bez nežádoucího rozpíjení barev. Výsledek se vždy maximálně přibližuje původnímu originálu, i když je třeba připomenout, že každý původní dřevoryt existuje ve vícero kopiích a každá kopie může mít na základě rozdílných podmínek, v jakých byla uchovávána, jiný odstín původních barev. Reprodukce jsou tištěné piezografickou metodou, archivními pigmentovým inkousty, s garantovanou stálostí barev až 70 let. Tisky jsou vždy potažené UV filtrem pro zvýšení odolnosti vůči UV záření a chránící tisk před drobným mechanickým poškozením.

Nacházíte se na stránce štítku Japonský dřevořez. Pro všechny japonské a čínské reprodukce přejděte na stránku: Japonský dřevořez, dřevoryt. Čínská tušová malba.