• FOTOGRAFICKÝ TISK, FINE ART PRINT, GICLÉE PRINT
Fotografický tisk v galerijní kvalitě se světlostálostí 70 let na ruční papír, fine art papíry a foto papíry.
Tiskneme od jednoho kusu z dodaných materiálů nebo fotografií z našeho ateliérového focení.
  • POUŽÍVANÁ TECHNOLOGIE A ZAŘÍZENÍ PRO FOTOTISK

Monitor: Eizo 27“ ColorEdge CG276, rozlišení 3K, integrovaný kalibrační senzor
Hw: iMac,  Retina 4K
Grafický tablet Wacom Intuos Pro Large
Tiskový sw Dinax Mirage a rip Onyx Production House
Tiskárna Epson Stylus Pro 9890 s inline SpectroProoferem

  • POSTUP OBJEDNÁVKY TISKU

Objednávku můžete zadat buď elektronickou cestou nebo během osobní schůzky. Objednávky elektronickou cestou v průběhu upřesňujeme telefonickou nebo e-mailovou komunikací.

  1. klikněte na ikonu dle zvolené značky papíru viz níže a otevře se Vám konfigurační okno.
  2. dle instrukcí vyberte požadované atributy tisku.
  3. potvrďte objednávku a zvolte formu doručení a platební metodu. Rekapitulace a číslo objednávky Vám bude doručena okamžitě e-mailem.
  4. zašlete nám přes www.uschovna.cz (soubory do 1 Gb) nebo www.wetransfer.com (soubory do 2 Gb) digitální podklady k tisku. Příjemce je adresa info@manufactura.cz. K zásilce do poznámek připojte číslo objednávky, které Vám přišlo e-mailem.
  5. Do dvou pracovních dnů Vám zašleme náhled ke korekturám nebo potvrzení k tisku. V případě, že budeme mít k Vaší objednávce dotazy, budeme Vás kontaktovat telefonicky nebo e-mailem. Nejčastější případy jsou, že velikost digitálního souboru neodpovídá velikosti požadovaného papíru zvoleného k tisku a je potřeba vybrat jiný formát papíru nebo udělat ořezy. Dalším případem jsou viditelné kazy v digitálním souboru jako jsou škrábance, prach apod. kdy zákazníkovi nabídneme jejich retuše. Pro jakékoli Vaše dotazy ohledně tisku jsme k dispozici na tel. čísle 608 077 686.
  6. Tisk bude připraven k osobním převzetí nebo odeslání do 5 pracovních dnů.
  7. Tisky do formátu A3 pečlivě balíme do kartonových krabic, větší formáty rolujeme do tubusů.
  • PŘEDTISKOVÁ PŘÍPRAVA A TISK. POPIS A ODPOVĚDI NA ČASTÉ DOTAZY.

Základní podmínkou precizní předtiskové přípravy je kvalitní monitor, který zobrazí veškerá data obsažená v dodaném digitálním souboru (obsahem digitálního souboru může být fotografie, reprodukce výtvarného díla, digitální kresba atd. Pro náš výklad není podstatné co je obsahem digitálního souboru a proto jej pro zjednodušení budeme v dalším výkladu nazývat fotografie).

V našem ateliéru používáme nejvyšší model profesionálních monitorů Eizo s IPS panelem a zabudovanou kalibrační sondou. Monitor zobrazuje 97% barevného prostoru AdobeRGB. Díky tomu máme jistotu, že již na monitoru vidíme všechny odstíny barev, všechny detaily, které jsou na fotografii a jelikož je monitor kalibrovaný, to co vidíme, zároveň vytiskneme.

Mnoho monitorů je marketingově označeno jako „grafický monitor“ a většinou se jedná o sRGB zařízení, která zobrazují pouze část barevného prostoru Adobe RGB. Barvy, které neumí zobrazit, převedou na tzv. nejbližší sousední barvu. Barvy, které sRGB monitor nedokáže zobrazit z fotografie nezmizí, jen je grafik na monitoru vidí jako jinou, byť podobnou barvu. V praxi, například v krajinářské fotografii, to znamená, že grafik na monitoru upravuje i barvy, které se mu na monitoru nezobrazují resp. zobrazují jako jiná barva, nemá žádnou kontrolu nad tím, jak barvy upravuje, protože fakt, že na sRGB monitoru cca 15% barev nevidí, neznamená, že na fotografii nejsou a tiskárna, která především v polotónech dokáže pracovat s širším gamutem než monitor, se nepokusí je vytisknout. Grafik s sRGB monitorem vlastně neví, co posílá do tisku a jak tisk dopadne. Výsledkem je ztráta kontroly nad výsledným tiskem.

(Je nutné brát v potaz, že ne každá fotografie překračuje barevným spektrem gamut sRGB, většinou se tak děje u fotografií se saturovanou modrou nebo zelenou barvou.)

Jaký je rozdíl mezi AdobeRGB a sRGB?

Oba barevné prostory vycházejí z barevného modelu RGB, kde jsou všechny barvy tvořené kombinací třech primárních barev– červené (Red), zelené (Green) a modré (Blue). Z přiloženého obrázku je patrné, že AdobeRGB obsáhne širší gamut nebo spektrum barev než sRGB. Pro zakázky, jejichž výstupem má být tisk, je proto vhodnější používat barevný prostor AdobeRGB.
adobe_rgb

Ideálním formátem pro předtiskovou přípravu a následný tisk je RAW, DNG popř. TIFF. Barevný profil AdobeRGB. Ideálně 16 až 32 bitová barevná hloubka. Dokážeme pracovat s celou řadou dalších formátů jak PSD, PDF, AI, JPEG a další.

Mám jen fotografie v JPEG, dají se tisknout?
U souborů typu JPEG dochází k tzv. ztrátové kompresi výběrovým vypouštěním dat. Tento formát není sice nejvhodnější pro tisk, protože kompresí ztratil některá obrazová data, ale používá se pro tisk běžně.

Jak a kde soubory poslat?
Pro přenos grafických souborů určených pro tisk použijte www.uschovna.cz nebo www.wetransfer.com adresa příjemce je info@manufactura.cz

Fotografie otevíráme a základní úpravy (vždy pouze na vyžádání nebo po konzultaci se zákazníkem) provádíme v Adobe Lightroom a následně v Adobe Photoshop CC 2015. Jelikož máme v našem ateliéru předplatné Adobe Creative Cloud, máme veškeré programy vždy v aktuální verzi. K přesné editaci používáme grafický tablet Wacom Intuos Pro Large.

Upravujete dodané fotografie před tiskem?
Fotografie, dodané zákazníkem, se před tiskem neupravují, pakliže to není součástí objednávky popř. fotografie je ve stavu, kdy retuše, tonální úpravy apod. evidentně potřebuje. V takovém případě vždy nejprve kontaktujeme zadavatele a na úpravách se před tiskem domluvíme.

Fotografie, které jsme prohlíželi a editovali na kalibrovaném monitoru v nejširším možném barevném prostoru, odesíláme na tiskový server s nainstalovaným tiskovým ripem Onyx Production House nebo Dinax Mirage. Zde se k fotografii přiřadí papír, na který se bude fotografie tisknout. Ke každému papíru máme vlastní ICC profil, který zaruční maximální barevnou věrnost vytištěné kopie. Naše tiskárna je osazená SpectroProoferem, který umožňuje vytváření vlastních ICC profilů na vlastní papíry.

Jaký je rozdíl v tisku z ovladače a z tiskového ripu?
Oproti běženému tisku z dodaného ovladače tiskárny, umožňují tiskové ripy přidávat uživatelské tiskové ICC profily k papírům, které nejsou standardně podporované ovladačem. Každá tiskárna se prodává s ovladačem/driver, což je software umožňující komunikaci počítače s tiskárnou. Tento ovladač umožňuje jen omezené množství nastavení tisku a zvolených papírů. Ovladač nabízí většinou 10 až 20 různých papírů pouze tovární značky, které již mají ICC profily a vytištěná kopie by měla víceméně odpovídat originální předloze. Jenže tovární papíry značek Epson, Canon a dalších jsou většinou drahé a ne vždy musí odpovídat grafickému záměru zadavatele nebo grafika. Na trhu je mnohem více výrobců papírů, kteří mají v nabídce zajímavé speciály, s jejichž ICC profilem standardní ovladač neumí pracovat, proto je sice můžete potisknout, ale v ovladači musíte zadat, že tisknete na některý z předinstalovaných papírů a nikdy tak nedosáhnete konzistetního a očekávatelného výsledku.

Tiskový rip je software, který obchází ovladač a komunikuje přímo s tiskárnou, umožňuje nahrávání ICC profilů papírů netovárních značek, vytváření vlastních ICC profilů, nabízí mnohem širší možnosti nastavení tisku (např. Onyx používáme pro tisk stochastickým rastrem) a celkově urychluje tiskové workflow. Tiskové ripy nejsou levnou záležitostí, proto některá studia tisknou zakázky z ovladače a zákazníkům nabízejí pouze dražší papíry stejné značky s tiskárnou. Pro ilustraci cena ripu Onyx Pruduction House se pohybuje dle konfigurace kolem 90 000 Kč. Za tuto cenu ovšem máme plnou kontrolu nad tiskem na jakýkoli papír.

Co je to ICC profil?
ICC profil je datový soubor popisující barevný prostor vstupních zařízení (např. scaner) a výstupních zařízení, jako jsou monitory, stolní tiskárny nebo tiskařské stroje. Systém správy barev používá ICC profil výstupního zařízení ke správnému převedení barev z dokumentu na barvy v gamutu (rozsah barev) barevného prostoru výstupního zařízení. Profil výstupních zařízení (soubor popisující jak přesně konkrétní zařízení např. tiskárna barvy reprodukuje) umožní aplikaci, v našem případě tiskový rip, vypočítat, s jakou změnou bude požadovaná barva vytištěna a odesílá na tiskárnu takové hodnoty, jež požadovanou barvu vytisknou s nejmenší možnou odchylkou. ICC profil bere v úvahu specifické podmínky tisku, jako je typ papíru a tiskových barev (například na lesklém papíru lze zobrazit jiný rozsah barev než na matném papíru). Jedním z hlavních úkolů ICC profilů je pomoci provést nutné barevné transformace s co nejmenším dopadem na barevnost dokumentu.

V čem je výhoda SpectroProoferu?
V případě, že tiskneme z tiskového ripu, můžeme volně přidávat tisková média (fotopapíry, plátna atd.) jak bylo popsáno v dřívějším dotazu. Tisková média renomovaných výrobců jsou dodávána již s ICC profily, které sice byly vytvářeny na tiskárnách stejné značky a modelové řady, ale každá tiskárna je jedinečná a dochází k odchylkám v tisku. Je to podobné jako s výkonem a uživatelským komfortem dvou aut stejné značky a modelové řady ovšem dvou rozdílných majitelů, kteří je provozují v rozdílným podmínkách. Díky Spectroprooferu si v našem ateliéru vytváříme vlastní ICC profily k používaným papírům, které přesně odpovídají barevnému podání naši tiskárny.

Druhou výhodou SpectroProoferu je, že na vetšinu speciálních papírů, nemluvě o ruční papírech, není vytvořený ICC profil. Některá studia to řeší tím, že takové papíry nepoužívají nebo pro tisk zadají podobný papír s továrně vytvořeným ICC profilem. To způsobuje odchylky v barevném podání tisku od digitální předlohy. V našem případě si pomocí SpectroProoferu vytvoříme pro jakýkoli papír přesný ICC profil s očekáváným výsledkem tisku.

Zakázky realizujeme na devítibarvové tiskárně Epson Stylus Pro 9890 s maximálním rozlišením 2880 x 1440 dpi. Používané pigmentové inkousty Ultra Chrome K3 mají světlostálost 70 let. Díky třem hustotám černého inkoustu (černá -foto a matná- tmavě šedá a šedá) dosáhneme nejjemnějších přechodů šedých odstínů při tisku černobílých fotografií. Tato kombinace černých inkoustů znamená, že výtisky nemají bronzování a vzhled jejich povrchu je jednotný, bez rozpoznatelného rozdílu mezi světlými a tmavými oblastmi. Kromě toho je snížena metamerie, což zajišťuje, že šedé tóny jsou konzistentní bez ohledu na to, pod jakým světelným zdrojem jsou prohlíženy. Inline SpectroProofer zajišťuje konzistentní, opakovatelnou barevnou přesnost při použití různých médií, rychlé vyhodnocení kontrolních proužků a barevných schémat při vytváření ICC profilů a ověřuje barevnou věrnost tisku.
Tiskneme do šíře 111,8 cm

Naše firma vznikla v roce 1994 a již od roku 1996 jsme vyráběli vlastní ruční papíry. Od roku 1998 jsme výrobu specializovali na ruční papíry určené k tisku mokrými technologiemi. Až do roku 2002 jsme vetšinu produkce vyváželi do Itálie, kde na ně v tiskárně IL NAVILE tiskli reprodukce ze sbírek italských muzeí a ty se pak prodávaly v museum shopech vetšiny významných muzeí a galerií severní Itálie. Ačkoli se od roku 2009 již nevěnujeme samotné výrobě papíru, ale jeho zušlechťování pomocí coatingu, kdy ze surového ručního papíru vyrábíme papíry vhodné na fototisk, věříme, že o ručních papírech a papírech obecně máme natolik profesionální znalosti, že dokážeme posoudit jejich kvalitu a vyhledat kdekoli v Evropě zajímavé speciály, které následně nabídneme zákazníkům. Nezřídka se stává, že již podle vůně papíru, poznáme z jakého materiálu byl vyroben, jaké bylo použito klížidlo a odhadnout tak jeho kvalitu.

Z ručních papírů stále tiskneme na papíry vlastní produkce, ale stále více používáme papíry z rodinné papírny v italském Amalfi, kde rodina Amatruda vyrábí papíry již několik set let. Máme to štěstí, že současný management vychází vstříc našim požadavkům na kvalitu, klížení a barevnost. Některé druhy ručních papírů vyrábějí na zakázku pouze pro náš ateliér.

Jelikož surový ruční papír není vhodný na fototisk, potahujeme každý arch dvěma až čtyřma vrstvama různých potahů (polev, coating), které umožní bezproblémový tisk na moderních tiskárnách v nejvyšším rozlišení. Není bez zajímavosti, že první polev pro nás namíchali již v roce 2006 na Vysoké škole chemicko-technologické v Brně a recepty na žealtinové výplně papírů jsem získali díky spolupráci s Fomou v Hradci Králové.

Potahované ruční papíry Amatruda nabízíme i k prodeji grafickým studiím a fotoamaterům a to od formátu A4 do formátu B1 (700x1000mm) a gramážích 200-600g/m2.

Kromě ručních papírů tiskneme na papíry značek Epson (Archival Matte),Tecco (Professional Portrait Luster, Fine Art Aquarell Matt), Fedrigoni (Tiepolo Bianco) a Diatec (tapetové papíry).

Tisky na vyžádání potahujeme pomocí HVLP pistole laminací Clear Shield s UV fitrem pro lepší ochranu před drobnými oděrky, atmosferickou vlhkostí a UV zářením. Balení je dle velikosti a charakteru papíru do lakovaných kartonových tubusů nebo „na plocho“ na čtyřvrstvé lepenky. Reprodukce je navíc balená v netkané textilii nebo celofánu.

Je UV laminace na tisku vidět?

UV laminace na tisku není vidět, mírně změní povrch tisku, ale v žádném případě se nejedná o laminaci fólií, kde je dokumet zatavený do plastu. UV laminace se více podobá zalakování, s tím rozdílem, že oproti laku nežloutne a nekřehne.