Josef Sudek – Poslední růže

Předmětem aukce byl tisk č. 121 fotografie s názvem Poslední růže od Josefa Sudka. Tisk na ručním papíru Imperial je součástí limitované edice 130 číslovaných kusů. Pouze 10 kusů je určeno k volnému prodeji, dalších 120 kusů se tisklo na zakázku firemního zákazníka. (foto O. Semerák)

Slavná Poslední růže je ukázkou rafinovaně komponovaného zátiší, které je tvořeno nesourodými předměty, které Sudek vybíral dle vizuálně estetické kvality. Fotografie byla vytvořena během Sudkova vrcholného období, kdy ve svém ateliéru na pražském Újezdě vytvořil několik rozsáhlých, světově proslulých cyklů jako „Okno mého ateliéru“ (1940 – 1954), „Procházka po mé zahrádce“ (1944 – 1953), „Zahrádka mého ateliéru“ (1950 – 1970) a rovněž „Zátiší na okně mého ateliéru“ (1950 – 1958). K focení svých proslavených pohledů z okna ateliéru a pozoruhodných zátiší používal velkoformátové deskové kamery. Negativy nezvětšoval, ale zpracovával je technikou kontaktního otisku negativu na pozitiv. Originál fotografie je součástí sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Josef Sudek, Poslední růže (1956)
Tisk archivními pigmentovými inkousty na ruční papír Imperial z produkce velkolosinské papírny. Ruční papír je vyroben z 98% bavlny a 2% lnu. Před tiskem byl papír ručně potažen dvěma ink-reaktivními vrstvami na bázi oxidu titaničitého a jednou přijímací vrstvou od firmy Akzo-Nobel. Výsledný tisk je ošetřen tekutou laminací ClearShield. Předtisková příprava a tisk Manufactura Abram Kelly, Praha.

Více fotografií z aukce

Jak jsme připravovali tisk

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář